ראשי>טוב לדעת>בודקים לפני שיוצאים לדרך
טוב לדעת

בודקים לפני שיוצאים לדרך

מדריך TheMarker: איזו מכונית כדאי לשכור למשפחה עם שני ילדים, ואיזו תתאים לארבעה מבוגרים; מתי מומלץ לבצע את ההזמנה, ואילו חברות מציעות את המחירים הנמוכים ביותר? שישה דברים שכדאי לדעת לפי ששוכרים רכב בחו"ל

השכרת מכונית נהפכה לדבר שמתכננים הרבה מראש. ככל שמועד ההשכרה מתקרב – המחירים עולים, וקטגוריות מבוקשות אוזלות מהמלאי במהירות. לכן, אם עוד לא עשיתם זאת, כדאי להזמין כבר עכשיו מכוניות לחופשת החגים בספטמבר.

אחד המיתוסים בנוגע להשכרת רכב בחו"ל הוא שהמחירים הנמוכים ביותר הם בהזמנה זמן ארוך מראש, או ממש ברגע האחרון. ואולם, רק החלק הראשון של המשפט הזה נכון: מכונית אינה טיסה או חדר בבית מלון, שהחברות חייבות למלא כדי שלא להפסיד כסף; אם מכונית לא הושכרה, תמיד אפשר להעביר אותה לסניף אחר, או להשכיר אותה ללקוחות שמגיעים לדוכן ההשכרה בשדה התעופה במחיר גבוה. זו הסיבה שתיירים רבים מזמינים קודם כל את הרכב, אחר כך את הטיסה, ואת המלונות משאירים, לעתים, לרגע האחרון.

בענף השכרת הרכב מדווחים על עלייה מתמדת בהשכרת המכוניות לישראלים בחו"ל, בעיקר באירופה ובארה"ב. הנה כמה עצות ורעיונות, שיעזרו לכם לבחור נכון את המכונית בחופשה הבאה שלכם.

1. בחרו מכונית לפי הצרכים שלכם

שוכרים רבים נוהגים "ללכת על גדול", ומנסים לשכור את המכונית הגדולה ביותר בתקציב שברשותם – מיני־ואנים או מכוניות מנהלים. ואולם, כלל לא בטוח שהם זקוקים למכונית גדולה כל כך כדי להסיע שתי מזוודות ושני תיירים. בחירת המכונית צריכה להיות תלויה בצרכים שלכם. כדאי לשכור מכונית שיהיה לכם קל לנהוג בה: לא גדולה מדי, אם אתם רגילים למכוניות קטנות ומתעתדים לבקר גם בעיירות עם סמטאות צרות; וגם לא בעלת גיר ידני, אם יהיה לכם קשה להסתגל אלי.

באירופה רצוי להזמין מכוניות עם מנוע דיזל, שהן חסכוניות בדלק במידה ניכרת. גם חיישני רוורס יכולים לסייע בהשתחלות לחניה צפופה או בנסיעה בסמטאות צרות בעיר זרה.

בחירת המכונית היא לכאורה פעולה פשוטה יחסית, אבל שיטוט באתרי האינטרנט של חברות ההשכרה מגלה כי כל אחת מהן מציגה קטגוריות שונות של כלי רכב, ודגמים שאינם מוכרים בישראל. הנה כמה המלצות למטיילים מסוגים שונים:

מכונית לשני מבוגרים: באירופה, כדאי לשכור מכונית מקטגוריית CDMR (או Compact באתרים מסוימים), הכוללת משפחתיות קומפקטיות, לרוב בתצוגת האצ'בק, כמו אופל אסטרה, פולקסווגן גולף ופיז'ו 308. במכוניות מקבוצה זו יש מרווח גדול עבור שני נוסעים, ותא מטען שיכול להכיל בנקל שתי מזוודות גדולות.

המכוניות באירופה הן לרוב בעלות גיר ידני, עם מנוע דיזל (חסכוני ומומלץ), וניתן להזמין תיבת הילוכים אוטומטית בתוספת תשלום. גם מכוניות קטנות יותר, מקבוצת הסופר־מיני (רנו קליאו, פיז'ו 208 ופולקסווגן פולו, למשל) יכולות להתאים. מכוניות המיני, הקטנות אף יותר, עשויות להפוך נהיגות ארוכות למעייפות יתר על המידה.

גם בארה"ב, כדאי לשכור מכונית קומפקטית. שם נקראות מכוניות אלה CDAR, אך מדובר במכוניות סדאן קטנות, עם תיבת הילוכים אוטומטית ומנוע בנזין. בארה"ב תוכלו לשכור בקטגוריה זו, למשל, פורד פוקוס, ניסאן ורסה או שברולט קרוז.

משפחה עם שני ילדים: באירופה, עומדות בפני המשפחה הצעירה כמה אפשרויות – אפשר לשכור מכונית מנהלים, כמו אופל אינסגניה או פולקסווגן פאסאט (קטגוריה הקרויה SDMR); משפחתית קומפקטית במרכב סטיישן (CWMR), כמו פיז'ו 308SW או אופל אסטרה טורר המתאימות יותר לטיול ארוך, שבו נדרש נפח מטען גדול יותר; וגם מכוניות מנהלים בתצורת סטיישן (IWMR), שמשלבות מרווח רב לנוסעים עם תא מטען עצום.

אפשר גם לשקול לשכור מיני־ואן קטן (IVMR), שמצטיין בתא נוסעים גדול ובאורך קטן יחסית, המקל על התמרון בערים צפופות. עם זאת, דגמים אלה לרוב סובלים מתא מטען קטן יחסית. קבוצה זו כוללת דגמים כמו סיטרואן פיקאסו ורנו סניק.

בארה"ב, מומלץ למשפחה לשכור משפחתית גדולה ואף מכונית מנהלים, מהקבוצת IDAR או FDAR. הקבוצה הקטנה יותר כוללת דגמים כמו קרייזלר 200 וטויוטה קאמרי, ומכוניות המנהלים האמריקאיות (Full Size) הן מכוניות כמו שברולט אימפלה או דודג' צ'ארג'ר. בשני המקרים, מדובר במכוניות מרווחות עם תא מטען שיכול להכיל בנקל שלוש מזוודות. במחיר גבוה יותר אפשר גם לשכור רכב פנאי גדול, כדוגמת יונדאי סנטה פה.

משפחה עם שלושה־ארבעה ילדים: ככל שהמשפחה גדולה יותר, אפשרויות הבחירה של המכונית מעטות יותר. משפחה של חמש נפשות תסתדר במכונית מנהלים גדולה, כמו פורד מונדיאו, ואם מדובר בסטיישן, יהיה גם מקום למטען. ואולם משפחה של שש נפשות תזדקק למיני־ואן עם שבעה מקומות. באירופה נקראת הקטגוריה SVMR, ואפשר למצוא בה דגמים כמו פורד גלאקסי או סיאט אלהמברה.

מעל לקטגוריה זו ניתן למצוא ואנים של ממש, עם תשעה מקומות ישיבה (FVMR). אלה כלי רכב גדולים מאוד, המבוססים על מכוניות מסחריות, וקשה יותר לתמרן אתם בסמטאות. בין הדגמים בקבוצה זו אפשר למצוא את פיאט דוקאטו או רנו טראפיק.

בארה"ב קל יותר למצוא דגמים שמתאימים למשפחות גדולות. מיני־ואנים, כמו שברולט טראוורס או דודג' קארוואן, יציעו הרבה מקום גם למשפחה עם ארבעה ילדים. יש גם רכבי פנאי מרשימים קצת יותר למראה, כמו שברולט טאהו ואף שברולט סברבן העצום בגודלו.

ארבעה מבוגרים: ארבעה חברים המעוניינים לטייל יחד במכונית אחת, יכולים לשכור מכונית סטיישן מרווחת, בקבוצת IWMR, כמו פיז'ו 508 או אופל אינסגניה. גם מיני־ואנים קטנים (סיטרואן C4 פיקאסו, למשל) יכולים להתאים, אך בשל תא המטען הקטן יותר שלהם הם יתאימו בעיקר ל"טיולי כוכב", שבהם המזוודות לא מלוות את המטיילים כל העת.

בארה"ב, מוטב לשכור רכב מנהלים גדול (FDAR) כמו שברולט אימפלה.

מכוניות מיוחדות: אלה שעבורם נהיגה במכונית מיוחדת היא חלק מהחוויה, יוכלו למצוא בחברות ההשכרה מכוניות פתוחות, כמו מיני קופר קבריולה או פיז'ו 208CC; רודסטרים ספורטיביים, כמו ב.מ.וו Z4 או מרצדס SLK; וגם רכבי פנאי מהודרים, כדוגמת אאודי Q5 וב.מ.וו X5. המחירים של כלי רכב אלה גבוהים יותר, והם לא מתאימים לכל סוגי הטיולים.

למכוניות פתוחות יש פעמים רבות תא מטען קטן, ולמכוניות ספורט יש צמיגים בחתך נמוך, שיכולים להפוך את הנסיעה בדרכים משובשות ללא־נעימה; אך בטיולים מיוחדים, מכונית כזו יכולה לתרום לחוויה שלא תישכח בנקל.

בארה"ב ניתן למצוא מכוניות במרכב קופה, כמו פורד מוסטנג או שברולט קמארו, או את הגרסאות הפתוחות שלהן, וגם רכבי פנאי לרוב.

2 השוו מחירים והתמקחו

מהבדיקה עולה כי באירופה הציעה חברת אלדן במרבית המקרים את המחירים הנמוכים ביותר, ואילו הרץ את המחירים הגבוהים ביותר. בארה"ב, היו אלה קאר רנט ושלמה sixt שהציעו את המחירים הנמוכים ביותר, בעוד שהרץ ואוויס – את הגבוהים ביותר.

עם זאת, מחירים אלה נכונים ליום הבדיקה (11 ביוני), ואם תבדקו מחירים שוב, תגלו כי הם כבר השתנו. כל חברת השכרה גדולה עורכת כ-2.5 מיליון שינויים במחיר מדי יום, לפי אלגוריתמים שונים, המתבססים על ביקוש והיצע. נוסף על כך, התנאים להשכרה שונים בין החברות, והמכוניות לא זהות לגמרי. לכן, כדאי לבדוק בדיוק על מה אתם משלמים.

אתר rentalscars.com מאפשר לבצע כיום השוואת מחירים של מכוניות להשכרה, אבל ייתכן שאם תבדקו ישירות מול החברות תגלו מחירים נמוכים יותר מאלה שמוצגים באתר. ואחרי כל זאת, אם תתקשרו לסוכן מקומי או לחברת השכרה הפועלת גם בישראל, ותתמקחו על המחיר, תוכלו לרוב להוריד אותו לרמה של המתחרה הזול ביותר. לכן, אחרי השוואת מחירים ארוכה באינטרנט, יכול להיות שאת הזמנת המכונית עצמה תבצעו דווקא בטלפון.

3. בידקו מה מציעות חברות מקומיות

בשנים האחרונות עובר תחום השכרת המכוניות קונסולידציה, והחברות מתמזגות לתאגידים השולטים בכמה מותגים. אוויס ובאדג'ט הן בעצם חברה אחת (בעולם), וכך גם החברות הרץ, דולר ות'ריפטי. במקרים מסוימים, החברות גם מנהלות צי רכב משותף. לחלל שנוצר עם צמצום התחרות, נכנסו חברות מקומיות, וקבוצה חדשה של חברות לואו־קוסט. מותגים כמו אינטר־רנט, לוקאוטו, גולדקאר, פיירפליי ואחרים מציעים לעתים את העסקות הזולות ביותר.

לא כדאי לפסול אותן על הסף, אך חברות הלואו־קוסט מציעות שירות שונה מעט מהחברות הוותיקות. ראשית, אין להן סניפים בנמלי תעופה או במרכזי ערים, אלא סמוך להן; הן לא מציעות שירותי דרך מלאים, כך שאם יש תקלה או תאונה, השוכר אחראי לחלץ את המכונית; נוסף על כך, החברות גובות לעתים מחיר מופקע על מכל הדלק המלא שאתו המכונית מסופקת.

לטיולי כוכב קצרים, או לנסיעה לאתר נופש שבו המכונית משמשת לנסיעות קצרות, ייתכן כי ההצעה של חברות הלואו־קוסט תתאים יותר, אך השוכר הישראלי נוסע בממוצע 180 ק"מ ביום במכונית שכורה, וטווח השירות המוגבל של החברות האלה עלול להיות בעייתי.

4. אל תשקיעו במכונית עם GPS

אם יש משהו שממש לא כדאי לשלם עליו, זו מערכת ניווט (GPS) במכונית. מעבר למחיר הגבוה (וכבר שמענו על חברות שגובות 10 יורו ביום על כך, ואף יותר), המערכות האלה מסורבלות ופעמים רבות גם לא מדויקות. ואולם, לרובכם יש מערכת ניווט טובה בכיס — בסמארטפון שלכם. כדאי לרכוש כרטיס סים מקומי בחו"ל, עם נפח גלישה ששולם מראש (1 ג'יגה־ביט בשבוע זה די והותר), ולהשתמש באפליקציות כמו גוגל Maps, ובמדינות מסוימות גם ווייז, לניווט.

5. הכירו את חוקי התנועה ביעד שאליו אתם נוסעים

לפני שאתם שוכרים רכב במדינה שאינכם מכירים, כדאי שתלמדו בקצרה את חוקי התנועה שלה. החוקים דומים במרבית העולם, אך נסיעה עם הגה ימני, כמו בבריטניה, באירלנד או באוסטרליה, דורשת הסתגלות. יש גם במקומות שונים באירופה תמרורים שלא קיימים בישראל, כמו המעוין הצהוב־לבן המעדכן את הנהג אם זכות הקדימה נתונה לו או לא.

כדאי גם לשים לב למהירות המותרת. זה שאתם בחו"ל לא אומר שאפשר לא לציית לחוקי התנועה. דו"חות על נהיגה במהירות מופרזת ירדפו אחריכם דרך חברת ההשכרה עד לישראל, וודאי לא נעים לקבל חודשיים אחרי שהטיול נגמר דרישה לתשלום של עשרות או מאות יורו. באשר לרישיון נהיגה בינלאומי, באתר משרד התחבורה יש רשימה של מדינות שמאפשרות נהיגה עם הרישיון הישראלי. במדינות אחרות, יש להצטייד ברישיון בינלאומי.

6. צלמו את המכונית שקיבלתם

ודאו שאתם מקבלים רכב במצב תקין שמכיל רישיון רכב, צמיג רזרבי, אביזרים להחלפת גלגל ומשולש בטיחות, ושכל נזק חיצוני שקיים במכונית שקיבלתם רשום. בעת ההחזרה, צלמו את המכונית שוב. יש לדווח על הנזקים שנגרמו למכונית, אם יש כאלה. לרוב לא תצטרכו לשלם עליהם, כי למכונית יש ביטוח, אבל הסתרת נזקים עשויה להיות יקרה.

כדאי לדעת שנזק לשמשות, למראות ולצמיגים לא מכוסה בביטוחים השונים.

כמה עצות לדרך

■ קבעו את זמן האיסוף וההחזרה של המכונית בשעות הנוחות לכם, ונסו להימנע מנסיעה ארוכה לפני ההחזרה, כי האיחור עלול לעלות לכם במחיר של יום השכרה נוסף.

■ חברת ההשכרה מחויבת לקטגוריה ולא לסוג הרכב. את סוג הרכב תגלו לרוב רק כשתקבלו אותו. אם המכונית שמסופקת לכם אינה עונה לצרכים שלכם, דרשו להחליף אותה.

■ שימו לב להשתתפות העצמית בביטוח. במקרים רבים, כדאי לרכוש ביטול השתתפות עצמית או לפחות לשלם עבור ביטוח "החזר השתתפות עצמית". במקרה שהחברה אינה מוכרת את אפשרות הביטול, עלות הביטוח מסתכמת בכמה יורו בלבד, לעומת השתתפות עצמית שתידרש מכם במקרה שהרכב ניזוק.

■ לעתים חברות ההשכרה דורשות תשלום נוסף על ניקיון המכונית בעת החזרתה. כדאי לוודא שאין זה כך.

■ יש לשים לב שעם המכונית מסופקים מושבים מתאימים לילדים. יש נוסעים שמעדיפים להביא עמם בוסטרים מביתם – וכך לסחוב יותר, אך לשלם פחות.

■ החזירו מכל דלק מלא. באירופה החזרת רכב עם מכל לא מלא גוררת קנסות ותמחור גבוה לדלק החסר. בארה"ב רוב החברות יציעו מראש מכל דלק ראשון במתנה, וכדאי לנצל את ההטבה הזו.